ריקרדו אוריברי (תורגם ממגזין ctxt הספרדי)

בתקופה שבה תמורות מבניות עומדות על הפרק, ארגון האוהדים SD Europe [ארגון הגג האירופאי של ארגון היציע] מציע לאופ"א לתת לאוהדים קול.

נראה שהכדורגל האירופאי עומד בפני צומת בה הוא יוכרע האופן שבו הוא ינוהל בעתיד הקרוב. ישנם הצעות למפעלים חדשים, שינוי לוח הזמנים השנתי, חוקים חדשים ומשקיעים חדשים. השחקנים החדשים בשדה מנסים לממקם עצמם בתוכו לפי האינטרסים שלהם. כאן עולה השאלה – איפה האוהדים בכל הסיפור?

ארגון SD Europe, שמאגד תחתיו ארגוני אוהדים ומועדונים בבעלות אוהדים מרחבי אירופה, הציג את המלצותיו בכנס האחרון של אופ"א שדן בעתיד הכדורגל האירופאי. ההמלצות נוגעות ליציבות פיננסית של מועדונים, חלוקת הכנסות שוויונית יותר ועוד, כאשר המטרה העיקרית היא שקולם של האוהדים יילקח בחשבון בתהליכי קבלת ההחלטות.

בצוות שניסח את הדו"ח של הארגון ישבו דר' בורחה גרסיה, חוקר פוליטיקה וחבר בצוות המומחים של המועצה של האיחוד האירופאי לענייני מדיניות ספורט, ואיבן גרסיה דל-בלנקו, חבר פרלמנט באיחוד האירופאי מטעם המפלגה הסוציאל-דמוקרטית.

בנוגע ליציבות פיננסית, בורחה גרסיה מסביר כי "פיקוח פיננסי מתקיים בהרבה ליגות, אבל אנחנו עדיין צריכים להתמודד עם כך שמועדונים רבים מנסים להרוג את זה. חייבים להגיע להסדר שיכריע באיזה אופן הכדורגל יישאר יציב. העניין הוא לא רק יצירת רווחים, אלא כמה כסף יוצא ועל מה. רגולציה קשיחה יותר דרושה גם ברמה האירופאית וגם המקומית. אם הדרך היחידה הרוויח כסף היא דרך שידורי הטלוויזיה, זו לא תעשייה יציבה".

דל-בלנקו מסכים לגבי "הצורך ליישם דרישות קשיחות יותר. אני חושב שאנו זקוקים לחוקים חדשים. מצב בו למישהו יש את כל הכסף בעולם והוא שם אותו על השולחן כדי לשבור את השוק זה לא מספיק טוב. כרגע למועדוני אמצע טבלה ומטה באנגליה יש יכולות פיננסיות גדולות יותר משל מועדוני פאר היסטוריים. זה יוצר בריחת הון מהכדורגל האירופאי וסוג של בועה בכדורגל האנגלי".

חבר הפרלמנט מציע את האפשרות של "מפקח חיצוני ברמה האירופאית, כפי שקיים בתחומים אחרים, שמחפש את האינטרס הכללי ומטיל חוקים ברורים ושוויוניים לכולם. זה נכון שאופ"א היא זו שמארגנת את התחרויות והיא גוף פרטי, אבל כולנו מסכימים שכדורגל הוא יותר מזה, כפי שמתבטא בעצם העובדה שאנחנו דנים בעתיד שלו בפרלמנט האירופאי".

נציגי SD Europe במשחק בספרד

כיצד ניתן יהיה להקים רגולטור שיגביל את הכוח של גוף פרטי כמו אופ"א? דל-בלנקו מעודד "דיאלוג. אני חושב שעדיף להקים מודל שיתופי שעובד ביחד עם אופ"א. ישנו צורך בשמירה על האינטרס ציבורי. המודל הנוכחי שבו אותו גוף הוא גם זה שקובע את החוקים, גם זה שמארגן את התחרויות וגם זה שמתפקד כשופט הוא לא בר-קיימא. אנחנו מדברים כאן על משהו שמתעלה מעל הספורט לבדו מכיוון שמדובר בתחום שמייצר המון הכנסות, שמהווה השראה ומקרין ערכים, בייחוד לדור הצעיר. זה למה הוא לא יכול להיות חסר רגולציה יותר".

אחת הנקודות העיקריות בדו"ח היא שהאוהדים חייבים להיתפס כבני ברית במאבק לשיפור מבנה הכדורגל. במובן הזה, בורחה גרסיה מסביר כי "שיתוף האוהדים יטיב עם המועדונים מכיוון שזה יהפוך אותם ליותר שיתופיים ודמוקרטיים. הם ירוויחו עוד נקודות מבט בניהול, כמו למשל לגבי מדיניות מחירי כרטיסים. בנוסף, הם ירוויחו תובנות שבעלי המועדון לא יכולים לספק. למשל, ידע היסטורי, לדעת אילו דברים יכולים לעבוד ואילו לא. הם יכולים לשמש כמאגר מידע למנהלים וגשר עם הקהילה".

דר' גרסיה מעריך כי ישנם אספקטים נוספים בהם האוהדים יוכלו לעזור לשפר את ניהול המועדון: "הם יעודדו קבלת החלטות יעילה יותר דרך התייעצות עמם, מה שתמיד יכול לעזור כי אתה בעצם מתייעץ עם מי שההחלטות ישפיעו עליו. הם גם יכולים לגרום לכך שהמועדון ובעליו יאלצו לתת דין וחשבון. זה חשוב שהחלטה תצטרך להיות מנומקת ומוערכת לגבי האפקטיביות שלה. הם יגרמו להנהלות להיות שקופות יותר. זה ייצור ביטחון רב יותר מנקודת מבט כלכלית וכך ימשוך יותר משקיעים, ומנקודת מבט חברתית ימשוך עוד אוהדים".

נקודה חשובה נוספת נוגעת לחלוקת הכנסות שוויונית יותר כדי לחזק את התחרותיות. בורחה גרסיה מבהיר כי "אנחנו חייבים להפחית את הכוח של 15 המועדונים הגדולים, כי כדורגל אוליגופולי נוצר כעת. האינטרסים של המועדונים הגדולים לא תמיד זהים לאלו של הכדורגל בכללי, ובטח לא זהים לאלו של המועדונים בשווקים הקטנים יותר. זה הכרחי להגדיר האם המערכת היא שיתופית או כזו של 'החזק שורד'. הקונצנזוס שאנחנו מנסים לייצר הוא כזה שדרכו נוכל לגרום לדברים לעבוד לכולם, מראש הפירמידה לתחתית. המצב הנוכחי לא מתבטא רק בקבלת החלטות וכלכלה, אלא גם בספורט עצמו. מאז שהגביע האירופאי הפך לליגת האלופות, כל מי שזכו בו הם חלק מהקבוצה של 14 מועדוני הפאר".

ברגע שהאבחנה של הבעיה נעשתה והפתרונות לה נשקלו, נותרת השאלה כיצד ניתן להשיג כדורגל טוב יותר? "הדרך היחידה להשיג זאת היא או דרך הסכמה של המועדונים, והם לא יסכימו, או פיקוח של אופ"א, מה שיגרור אותם לבית משפט על ידי המועדונים, או רגולציה. זה מסובך, אבל זה תלוי מה צריך. בספרד, כאשר הליגה היתה זקוקה לאישורים מהמועצה הגבוהה לספורט של האיחוד האירופאי, היא נדרשה לוותר על תקציבים לענפי ספורט אחרים. ברמה האירופאית, צריך רגולציה. זה מצריך הסכמה פוליטית שיהיה קשה להשיג, אבל זה חשוב כי כרגע העשירים מתעשרים והעניים נעשים עניים יותר".

בזמן שהציג בפרלמנט האירופאי את הצורך בהסכמה הפוליטית הזו, חבר הפרלמנט דל-בלנקו אמר "אני מבין את הסקפטיות לגבי הרצון להשיג זאת. אבל אלו מאיתנו שמקדמים את הדיון חייבים לעשות את זה. ישנם הרבה נושאים שנכנסים לתוך האג'נדה של האיחוד האירופאי ועד לא מזמן לא הועלו בכלל. כדורגל הוא הון משמעותי עבור האיחוד האירופאי ולמדינות שמרכיבות אותו. הוא מייצא את המותג החוצה, מכניס כסף… וזה למה אנחנו לא יכולים בקלות רבה כל כך להאציל את הניהול והארגון שלו לאינטרסים זרים שמחלקים את ההכנסות ומחליטים אילו ליגות יקבלו יותר ואילו פחות".

מבלי רגולציה, יתקיים אי שוויון בין מדינות כאשר מחילים צעדים חדשים. חבר המפלגה הסוציאל-דמוקרטית מכיר בכך ש-"זו סכנה. לכן, זה הכרחי שתהיה רגולציה וסטנדרטים אירופאיים בסיסיים. וזה למה אני מקדם רגולטור בתוך האיחוד האירופאי. כמו בהרבה דברים אחרים הנוגעים לאינטרס האירופאי ברמה הגלובלית, אנחנו מגנים על עצמנו ומקדמים את המודל שלנו טוב יותר יחד מאשר כל אחד בנפרד".

אחד האספקטים החשובים ביותר של הדו"ח הוא זה שמשפיע על האופן שבו אוהדים יוכלו להיות חלק מקבלת ההחלטות במועדונים, משהו שרחוק מלהתגשם כרגע. בורחה גרסיה מסביר כי "עד כה האוהדים נתפסו כלקוחות. מישהו שמשלם על כניסה וחולצות, נקודה. מה שארגונים כמו SD Europe משיגים צעד אחר צעד זה שהאוהדים נתפסים כחלק מהתעשייה, חלק חשוב כמו השאר. ראשית בגלל שהם אלו ששמים כסף, אבל בעיקר כי הם הלב של הכדורגל. בזמן המגיפה ראינו שהמוצר הוא לא אותו הדבר בלי האוהדים, לא מבחינת נראות ולא כלכלית".

ארגון האוהדים האירופאי SD Europe
ארגון האוהדים האירופאי SD Europe

גרסיה שם את האצבע שלו על נושא חשוב- היעדר אוהדים בגופים שמפקחים על הכדורגל. "האוהדים לא מוטמעים לתוך תהליך קבלת ההחלטות, הם לא מוטמעים בהנהלות ובהתאחדויות הלאומיות. באסיפה של ההתאחדות הספרדית ישנם נציגים מכל העולם, מלבד האוהדים. למה? הם גם לא במועצה המנהלת של אופ"א. אנחנו סבורים כי הסטטוס של האוהדים חייב להיות מוכר רשמית. שחוק הספורט החדש בספרד יגיד את זה, שהגופים המנהלים של אופ"א יגידו את זה. משם זה יעבור למועדונים. בפרמייר ליג, מועדונים חייבים להקים מנגנון הידברות רשמי עם ארגוני אוהדים ולהיפגש עמם פעמיים בעונה".

המומחה במדיניות ספורט מסביר ש-"מחקרים מראים כי המודלים האפקטיביים ביותר לבעלות בכדורגל הם כאלו המגוונים ביותר מבחינת בעלות, מכיוון שהם מנוהלים טוב יותר ומשיגים יותר מהמשאבים שברשותם". למרות זאת, המציאות היא שחלק גדול מהמועדונים הם חברות בע"מ, מה שמקשה על האוהדים להשתתף בקבלת ההחלטות שנוגעות להם ישירות. בנוגע לזה, דל-בלנקו מסכים כי "אנחנו חייבים לראות באיזו מידה אוהדים יכולים להיכנס להנהלה ולקבלת ההחלטות במועדונים. זה נכון שבמודל של חברות בע"מ קשה יהיה להטמיע אותם, אבל גם מועדונים עם מודלים אחרים לא נותנים להם הרבה קול. אז אני חושב שזו יותר בעיה של גישה פילוסופית לאופן בו כדורגל מנוהל מאשר טבע הדברים".

הדו"ח גם טוען שיש "להתחיל בנקיטת צעדים משמעותיים כדי לאמץ את מודל 50+1" הנפוץ בגרמניה ובזכותו האוהדים שומרים על מרבית הזכויות במועדון. גרסיה מכיר בכך ש-"זו השיטה הטובה ביותר, אבל גם בלעדיה ישנם החלטות שלא יכולות להתקבל ללא האוהדים, כמו מכירת המועדון, העברת המועדון לעיר אחרת, שינוי אצטדיון, מדים וסמל. זה המינימום. כששואפים למקסימום, אנו דורשים את החלת חוק 50+1, אבל מודעים שישנו קושי באימוץ המודל במדינות רבות".

דל-בלנקו אופטימי יותר בנוגע להטמעה של החוק. "גרמניה סימנה את הדרך עבורנו, אם כי שם סדר הדברים היה הפוך. שם הבועה התפוצצה והם לקחו את הצעד מתוך הכרח. מודל 50+1 הוא העמיד ביותר בפני כניסתם של כוחות זרים. אם זה הצליח בגרמניה, אין סיבה שזה לא יצליח בשאר היבשת".

העובדה שבריטניה עזבה את האיחוד יכולה למנוע רגולציה עתידית על יציבות כלכלית, חלוקת הכנסות שוויונית וניהול טוב יותר בממלכה. בנוגע לאפשרות הזו, דל-בלנקו אומר ש-"אם הרגע הזה יגיע, נצטרך לדבר על כך עם הפרמייר ליג. נראה לי שהם ירצו להשתתף בתחרויות האירופאיות, אחרת הון יברח מהליגה שלהם. אנחנו הדג הגדול יותר ובריטניה תצטרך להתיישר לפי הסטנדרטים שלנו. יש לנו יד חזקה יותר."

כאשר בורחה גרסיה נשאל האם הוא אופטימי לגבי הגעה להבנות אמתיות שיטיבו עם האוהדים, הוא טוען כי "לדעתי נקודת המבט של האוהדים תילקח בחשבון יותר, אבל ייתכן שזה יעשה באופן לא שוויוני במדינות שונות. אני רואה חלוקת הכנסות כדבר מסובך כי ישנם אינטרסים רבים. כדי שזה יקרה צריך פעולה פוליטית. זה נכון שאם יש זמן לעשות את זה, זה עכשיו, כיוון שמעולם לא ראיתי הסכמה פוליטית חזקה יותר לרגולציה על הכדורגל. מנגד, לעתים ישנה הסכמה פוליטית חזקה והתקדמות דלה. אני מפחד שכשיגיע רגע האמת לבצע, הדברים יישארו כפי שהם".

מקור:

https://ctxt.es/es/20211001/Deportes/37649/futbol-sd-europe-aficion-ricardo-uribarri-uefa-solidaridad.htm

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *