גלעד ניצן:

ברוכים הבאים לפינת חדשות מהעולם. בכל ניוזלטר נפרסם כמה סיפורים מחו"ל על מעורבות אוהדים במועדונים אותם הם אוהדים. אנו מוצאים עניין בסיפורים כאלה מתוך הבנה כי כולנו חלק ממארג אחד של אוהדים ברחבי העולם המנסים לקדם את האינטרסים שלהם בתוך המבנה הסבוך של עולם הספורט המקומי והעולמי. מקווים כי תמצאו בסיפורים שנביא עניין דומה ואולי אפילו תקבלו מהם השראה לפעול בעצמכם.

אוהדי ליברפול מקבלים מקום בהנהלה

מי היה מאמין, אבל גם במקום הממוסחר ביותר יכולים לקרות דברים כאלה: ליברפול הכריזה באופן רשמי על השקת הנהלת אוהדים. הנהלת האוהדים כמובן לא תחליף את ההנהלה הקיימת, וחבריה גם לא יצטרפו אליה כשווים, אך הם יקבלו זכות וטו על נושאים אקוטיים לאוהדים כמו מעבר לאצטדיון חדש, מכירת מניות מהבעלות על האצטדיון או הצטרפות לליגה חדשה כמו הסופר-ליג. המהלך הבשיל בעקבות מו"מ מתמשך בין הנהלת המועדון לעמותת האוהדים Spirit of Shankly (שמתוכה גם יבחרו באופן דמוקרטי חברי הנהלת האוהדים החדשה). המו"מ החל בעקבות זעם האוהדים האנגלים על כוונת המועדון להצטרף לסופר-ליגה המשוקצת, וכעת האוהדים יוכלו לקבוע בעצמם האם המועדון המפואר יצטרף לליגה שכזו בעתיד או לא. ניתן לומר גם כי באופן עקיף השינוי המבני הזה בליברפול שם מקל בגלגלים לניסיון נוסף להקים את הסופר-ליגה בעתיד, שכן ליגה שכזו בלי ליברפול תהיה לא שלמה.

האוהדים בגרמניה לא מסתפקים ומקבלים עוד כוח

בזמן שאנחנו נלחמים על פירורים, האוהדים בגרמניה ממשיכים לדרוש עוד ועוד וגם לקבל. אם לא היה די בחוק 50+1 שלהם כדי לגרום לנו למות מקנאה, כעת ההתאחדות לכדורגל בגרמניה הודיעה כי היא מכניסה לרישוי המועדונים סעיף המחייב מועדונים שמשתתפים בשתי הליגות הבכירות בגרמניה לבסס דיאלוג קבוע עם האוהדים שלהם כחלק מהמבנה הארגוני של המועדון. יש לציין כי סעיף המחייב דיאלוג מבני כבר הוכנס בעבר לרישוי המועדונים בגרמניה, אך לא היה מספיק ברור וספציפי ולכן גם לא נאכף. הסעיף הנוכחי אמור להיות נוקשה בהרבה מכיוון שהוא נכתב בשיתוף עם האוהדים עצמם, הארגון המקביל לנו בגרמניה שנקרא Unsere Kurve.

בנוסף לכך, הוסכם על סעיפים נוספים המחייבים מועדונים לעמוד בסטנדרטים מסוימים הנוגעים לא רק להתנהלות הכלכלית שלהם כארגון, אלא גם כאלה סביבתיים וחברתיים.

הצדק נעשה- הפסד לאופ"א ומשטרת צרפת בבית המשפט

להזכירכם, בנוסף להתאחדות לכדורגל הישראלית, גם אופ"א עצמה עדיין משתמשת בעונשים הקולקטיביים הבזויים והלא דמוקרטיים על אוהדי כדורגל במסגרת התחרויות האירופאיות שלה. עונש שכזה הופעל בשנת 2018 על אוהדי איינטרכט פרנקפורט ואסר עליהם להגיע למשחק בצרפת במסגרת הליגה האירופית בין קבוצתם למרסיי הצרפתית. לא זאת בלבד, הגדילה משטרת צרפת והוציאה צו מנהלי האוסר על אוהדי פרנקפורט מלהיכנס בכלל לשטח העיר מרסיי. הנהלת איינטרכט פרנקפורט ביחד עם שני ארגונים מקבילים לנו באירופה (FSE) וצרפת (ANS) הגישו עתירה משותפת כנגד הצו המנהלי. בעתירה נטען כי הצו מפר זכויות אדם בסיסיות כמו חופש התנועה וחופש ההתאספות כפי שאלו מנוסחות באמנת האיחוד האירופאי. בית המשפט בצרפת, המחויב גם לחוקי האיחוד האירופאי, קיבל לא מזמן את טענות העותרים וקבע כי לא היתה סיבה מוצדקת להפר זכויות אלו של האוהדים הגרמנים. פסיקה זו מהווה תקדים משפטי מעתה והלאה שיבטל את האפשרות להוציא צווים שכאלה בעתיד ברחבי האיחוד האירופאי. זה לקח יותר מידי זמן, אבל הצדק הושג בסופו של דבר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *