גלעד ניצן:

ברוכים הבאים לפינת חדשות מהעולם. בכל ניוזלטר נפרסם כמה סיפורים מחו"ל על מעורבות אוהדים במועדונים אותם הם אוהדים. אנו מוצאים עניין בסיפורים כאלה מתוך הבנה כי כולנו חלק ממארג אחד של אוהדים ברחבי העולם המנסים לקדם את האינטרסים שלהם בתוך המבנה הסבוך של עולם הספורט המקומי והעולמי. מקווים כי תמצאו בסיפורים שנביא עניין דומה ואולי אפילו תקבלו מהם השראה לפעול בעצמכם.

נקודת אור בעלטה בפולין

הכדורגל הפולני אמנם מייצר סצנת אהדה תוססת וצבעונית במיוחד, אך כמו במדינות מזרח אירופאיות רבות הוא גם רווי בשחיתות, אלימות, וגזענות (ואנטישמיות ספציפית). אני יודע שאחרי האירועים שפקדו את הכדורגל הישראלי בחודש האחרון זה עשוי להישמע מצחיק להפנות אצבע המאשימה באלימות וגזענות אוהדים במדינה אחרת, אבל תאמינו לי- זו רמה אחרת לגמרי בפולין.

מתוך האפלה הזו צמחה לה אחת מקבוצות האוהדים המעניינות באירופה- א.ק.ס. זליי (AKS Zly) מעיר הבירה וארשה. הקבוצה החובבנית הוקמה בשנת 2015 על ידי כמה אבות ואימהות מייסדים.ות שנהגו להיפגש באופן קבוע בפאב מקומי לצפות בכדורגל ומאסו בצורה שבה הענף בפולין מנוהל ובאופייה הרעיל של סצנת האהדה המקומית. אמנם הקבוצה לא פרשה מ"מועדון אם" כלשהו או הקימה מחדש מועדון שפורק, אך ניתן לומר שזליי היא המקבילה הפולנית לבית"ר נורדיה, שכן היא נועדה להציב אלטרנטיבה של סובלנות ושוויון אל מול האחיזה של הימין הקיצוני בענף. למועדון יש קבוצת נשים וכמעט חצי מבאי היציעים של הקבוצה הן נשים. מחוץ למגרש עצמו, קהילת המועדון, הכוללת מאות מתנדבים, מוציאה לפועל יוזמות חברתיות רבות כמו טורניר כדורגל לילדים בסיכון ותרומות של אוכל ובגדים לילדי פליטים ומהגרים. המועדון גם מפעיל באופן קבוע בית תמחוי לנזקקים מחוץ לאצטדיון שלו. הפעילות הענפה הזו הקנתה להם כבוד רב כאשר בשנת 2019 המועדון זכה בפרס "המועדון הקהילתי הטוב ביותר" של אופ"א (Best Grassroots Football Club).

להזכירכם, המועדון משתתף בטורניר הפניקס אחריו אנו עוקבים בניוזלטר שלנו. כמובן, המועדון הוא גם חלק מהרשת של SD Europe, מועדון הגג האירופאי שלנו.

הקורונה לא עוצרת את אוהדי דורטמונד

מגפת הקורונה וההגבלות שבאו בעקבותיה רוקנו את אצטדיוני הכדורגל ברחבי העולם למשך תקופה ממושכת. כמו אצלנו, גם בגרמניה הקהל כבר חזר למגרשים תחת הגבלות התו הירוק, כאשר ארגוני אוהדים רבים בגרמניה מוחים על כך ומחרימים את המשחקים.

עמוד הפייסבוק הנהדר על כדורגל גרמני פוסבאל מדווח על מחקר חדשMay be an image of stadium שניסה לבדוק את ההשפעה של ההיעדרות הממושכת ממגרשי הכדורגל על תחושת השייכות של אוהדי דורטמונד למועדון שלהם: "המחקר, שנערך באביב האחרון (הרבה לפני חזרת הקהל המלאה למגרשים), הראה ירידה משמעותית בחשיבות של הכדורגל בחייהם של הנשאלים – מ-80% ל-50% – וכן בחשיבותו של המועדון בחיים (מ-90% ל-60%). 88.7% מבעלי המנויים ו-82% מחברי המועדון הצהירו כי ישמרו אמונים למועדון באופן פעיל למרות תקופת הקורונה והניתוק היחסי מהמועדון. 2.6% מבעלי המנויים הצהירו כי הם שוקלים לוותר על המנוי שלהם (מה שוודאי ישמח את אלפי האוהדים שנמצאים ברשימת המתנה). כ-90% הצהירו כי יחזרו למשחקים ברגע שיתאפשר להם, 9.4% הצהירו כי הם עדיין שוקלים זאת (כאמור, שאלון שנערך עוד בעונה שעברה) ו-0.6% הצהירו כי כנראה לא יבקרו עוד במגרשים. פרופסור אווה ווילקסמן, מעורכי המחקר, אמר כי ממצאי המחקר מראים שאוהדי בורוסיה דורטמונד רואים בצורה ביקורתית את המסחור בכדורגל, אבל זה לא גרם להתרופפות הקשר שלהם עם המועדון בתקופת המגפה."

הליגות האירופאיות ו-SD Europe נגד פיפ"א

ארגון הליגות האירופאיות, הכולל בין היתר את הליגה הישראלית, קיים פגישה כללית באיטליה כדי לדון בשינויים שפיפ"א מקדמת ללוח הזמנים השנתי של הכדורגל העולמי. בין היתר, בשיתוף פעולה בין הארגון ל-SD Europe , הם הגיעו להבנות הבאות: יש לשמר את הכדורגל המקומי בעזרת דיאלוג בין הליגות לאוהדים המוטמע לתוך המבנה עצמו של הכדורגל; יש להגדיל את האינקלוסיביות והגיוון בענף; יש להתחשב באקלים של הליגות המקומיות כאשר פיפ"א ואופ"א מנסות לקדם את הכדורגל הבינלאומי.

הארגון הודיע כי הוא מתנגד נחרצות להצעה העיקרית של פיפ"א- קיום מונדיאל ויורו כל שנתיים במקום כל ארבע שנים. טענת ארגון הליגות היא שהשינוי יגרום להסתה של ערך ספורטיבי וכלכלי מהתחרויות המקומיות לתחרויות הבינלאומיות וכי "ההצעה מזיקה לתחרויות המקומיות, המועדונים, השחקנים והאוהדים שלהם ולכן לא יכולה להתקבל". לטענתם לוח הזמנים השנתי צריך להישאר כמו שהוא ואם וכאשר יעשו שינויים הם צריכים להיעשות תוך התחשבות בליגות המקומיות ובמנוחת השחקנים. בנוסף הארגון הודיע כי הוא מבקש לחזק את ה-Fair Play הפיננסי של אופ"א ולהגדיל את הסנקציות על מועדונים החורגים ממנו כדי לייצר אקלים בר-קיימא לכדורגל העולמי. הארגון גם קורא להגדלת המעורבות של כל בעלי העניין בכדורגל, כולל האוהדים, בתהליכי קבלת ההחלטות של הענף והגברת הסולידריות בין הגורמים השונים, כולל חלוקת משאבים חומריים, כדי ליצור כדורגל יותר שוויוני.

להצהרה המלאה לחצו כאן >>>

European Leagues - Wikipedia

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *