גלעד ניצן:

לפני כמה שבועות ארגון הגג האירופאי שלנו SD Europe לקח חלק בכנס בו כל בעלי העניין בכדורגל האירופאי (התאחדויות לאומיות, ליגות, מועדונים, שחקנים, אוהדים, סוכנים וספונסרים) נפגשו כדי לדון באופן בו ניתן לשנות ולקדם את המשחק תוך התחשבות בכולם. אחד מתוצרי הפגישה היתה דרישה מהאיחוד האירופאי לשקף בספורט ערכים כמו "כבוד אנושי, חופש, דמוקרטיה, שוויון, שלטון החוק וכבוד לזכויות אדם", כפי שמוצהר באמנת האיחוד האירופאי. לפני שבוע התבשרנו כולם כי שוב ניתנה הרשות למדינה לקנות מועדון כדורגל בטופ האירופאי, כאשר קרן השקעות בבעלות מדינת סעודיה רכשה את ניוקאסל יונייטד. SD Europe הוציאו את הצהרת הגינוי הבאה:

הרכישה מעלה שאלות רבות לגבי ניהול הכדורגל, איזון תחרותי וחיוניות האקלים הרחב של הכדורגל. מומחים לזכויות אדם הביאו דאגה רחבה לגבי מצב זכויות האדם בסעודיה, שזכתה גם לגינויים רבים בקהילה הבינלאומית כלפי מדיניות החיסולים שלה. המדינה מפגינה כבוד מועט מאוד לערכים בסיסיים כמו דמוקרטיה, שוויון, שקיפות וזכויות אדם בסיסיות.

לאפשר לכאלו "משקיעים" עם עבר מוכח של הפרת זכויות אדם פועל בניגוד לרעיון שכדורגל הוא נכס חברתי הטומן בחובו כבוד לערכי התשתית של החברה שלנו. מה הפואנטה בניסיון לקדם גיוון בניהול הכדורגל על ידי קידום נשים במשחק ובהנהגתו אם אנו מאפשרים כניסה של מדינות המאורגנות בהיררכיה שמגבילה זכויות נשים ומאדירה מערכת שליטה גברית? מה הפואנטה בנפנוף דגלי גאווה צבעוניים אם אתם מאפשרים לאנשים שמענישים הומוסקסואלים בהצלפות פומביות או סירוס כימי להצטרף? מה הפואנטה בקידום דמוקרטיה וניהול קולקטיבי אם המערכת מכניסה פנימה אנשים שממשיכים לדכא מתנגדי משטר, מבקרים ואקטיביסטים של זכויות אדם?

אנו קוראים בזאת לכל בעלי העניין בכדורגל לעודד ולשפר את מסגרות הרגולציה כדי למנוע מקרים כאלה המעוותים את הערכים האירופאיים כמו גם את האיזון התחרותי.

אם אנו רוצים חברה טובה יותר אנו צריכים כדורגל טוב יותר.

אנטוניה הגמן, מנכ"לית SD Europe.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *