גלעד ניצן:

ברוכים הבאים לפינת חדשות מהעולם. בכל ניוזלטר נפרסם כמה סיפורים מחו"ל על מעורבות אוהדים במועדונים אותם הם אוהדים. אנו מוצאים עניין בסיפורים כאלה מתוך הבנה כי כולנו חלק ממארג אחד של אוהדים ברחבי העולם המנסים לקדם את האינטרסים שלהם בתוך המבנה הסבוך של עולם הספורט המקומי והעולמי. מקווים כי תמצאו בסיפורים שנביא עניין דומה ואולי אפילו תקבלו מהם השראה לפעול בעצמכם.

עומדים על שלהם

החל מהראשון לינואר 2022, מועדוני כדורגל באנגליה יוכלו להציע לאוהדיהם יציעי עמידה ללא כיסאות. למי שלא מכיר את ההיסטוריה של היציעים באנגליה, עד שנות התשעים היו בכל האצטדיונים באנגליה יציעי עמידה שנחשבו לחלק מתרבות האהדה המקומית בגלל האווירה המשפחתית והחמה שהם מייצרים. בעקבות שרשרת אסונות הנוגעים לבטיחות האצטדיונים הרעועים באנגליה של שנות השמונים, ובייחוד אסון הילסבורו בו נספו 96 אוהדי ליברפול שנמחצו למוות עקב צפיפות יתר ביציע עמידה, הוקמה וועדת טיילור שמטרתה היתה לספק המלצות לרפורמה בכדורגל האנגלי.

הסנטימנט הציבורי של אז ראה בחוליגניזם של אוהדי הכדורגל האנגלים בעיה לאומית ממדרגה ראשונה. האוהדים הרוויחו זאת ביושר, אך הרבה מן האיבה כלפיהם נולדה באשמת השקרים שהופצו על ידי המשטרה והצהובונים האנגלים על התפרעות אוהדי ליברפול בהילסבורו (ב-2016 וועדת חקירה נוספת ניקתה את האוהדים מאשמה). על רקע אווירה זו אחת ממסקנות וועדת טיילור היתה שלא ניתן לנהל יציעי עמידה באופן בטוח ולכן יש לבטלם. ההמלצה התקבלה על ידי ממשלתו של ג'ון מייג'ור, יורשה של מרגרט תאצ'ר, שהמשיך את הקו האנטי-פועלי של מפלגתו השמרנית.

סרט דוקומנטרי של ה-BBC על אסון הילסבורו

השבוע, לאחר מאבק של שלושה עשורים, הצליחו האוהדים האנגלים להחזיר את יציעי העמידה לאחר ששכנעו את הרשויות שניתן בהחלט לקיים יציעי עמידה בטוחים וכי הבעיות שגרמו לאסונות בעבר כבר לא רלוונטיות. אחד מהארגונים המרכזיים שקידם את המאבק הוא Football Supporters’ Association (FSA), ארגון מקביל לנו באנגליה שמשתף פעולה בנושאים רבים עם ארגון הגג האירופאי שלנו SD Europe.

מחויבים לדיאלוג

נכון שכולנו היינו רוצים לראות את כל מועדוני הכדורגל בבעלות האוהדים שלהם, אבל עד שהמשיח יבוא ניתן לאמץ מודלים אחרים של השפעת אוהדים על המועדון. הנהלת בריסטול סיטי חתמה על מזכר הבנות עם עמותת האוהדים שלהם (Bristol City Supporters Club & Trust) שמחייב את הצדדים לקיים דיאלוג בנושאים חשובים. המזכר, שכולל גם את קבוצת הנשים של המועדון, מבטיח את קיומם של שני פורומים של הנהלה ואוהדים כל שנה ומתנה מהלכים קריטיים כמו מעבר לאצטדיון אחר בדיאלוג עם האוהדים. בריסטול הם המועדון ה-12 באנגליה שחותם עם עמותת אוהדים על מזכר הבנות שמכיר במעמד האוהדים ומקנה מסגרת פורמלית ליחסים איתם. זה אמנם רחוק ממידת ההשפעה של אוהדים כפי שאנחנו היינו רוצים לראותה בישראל ובכלל, אבל במקרים רבים הדבר לא מתאפשר והמודל של מזכר הבנות בהחלט יכול לשמש גם אצלנו בארץ כתחליף ראוי, בבחינת הרע במיעוטו. למידע נוסף לחצו כאן.

בנק אוהדים

לאוזניים ישראליות הדבר עלול להישמע מוזר, אבל הכדורגל בבריטניה מוטמע כל כך עמוק בתרבות עד כי מפלגות שמתמודדות על הנהגת המדינה לעתים מפרסמות במצע שלהם חזון הנוגע לכדורגל המקומי. במאי האחרון נערכו בחירות כלליות בסקוטלנד והמפלגה הגדולה במדינה ה-SNP ניצחה שוב. במצע המפלגה הובטח לקדם רעיון שהארגון המקביל לנו בסקוטלנד (Supporters Direct Scotland) מנסה לקדם כבר שני עשורים- בנק אוהדים. הכוונה היא להקים קרן שתמומן בחלקה על ידי המדינה ותשמש עמותות אוהדים לקחת בעלות על הקבוצות שלהם בעזרת מימון והלוואות. העיקרון שעומד בבסיס הרעיון הזה הוא העצמת קהילות קטנות וחיזוק קבלת ההחלטות ברמה המקומית על ידי תמיכה בקהילות לרכוש בעלות חלקית או מלאה על מועדון הספורט המקומי שלהן. היוזמה עוד לא יצאה אל הפועל, כי כמו אצלנו גם שם פוליטיקאים יודעים בעיקר להבטיח, אך לפחות ישנה הכרה בחשיבות הרעיון ומי יודע, אולי יום אחד אצלנו. לפרטים נוספים לחצו כאן.

אגב, קבוצת אוהדים חדשה נולדה בסקוטלנד זה עתה לאחר שגרינוק מורטון מהליגה השנייה נרכשה באופן סופי על ידי עמותת האוהדים שלה.

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *