גלעד ניצן:

בסוף השבוע האחרון (24-26.9.2021) טסו נציגי ארגון "היציע" לכנס באיטליה במסגרת הפרויקט האירופאי "!Fans Matter" . הפרויקט, שנתמך וממומן על ידי נציבות האיחוד האירופאי ואופ"א, מתקיים כבר מספר שנים ומאגד סביבו ארגוני אוהדים כמו "היציע" ומקבילותיו במדינות ויבשות אחרות (SD Europe האירופאי, Sandlanders מאפריקה, Supporters in Campo האיטלקים, FASFE מספרד ועוד) והתאחדויות כדורגל רשמיות כמו זו הישראלית והאיטלקית. מטרת הפרויקט לייצר תשתית של העברת ידע בין אוהדים, ארגוני אוהדים וקבוצות אוהדים ממדינות ויבשות שונות לגבי ניהול בר-קיימא של מועדונים בעזרת הכשרות, סדנאות וכנסים בינלאומיים.

לאחר תקופה ארוכה של ריחוק חברתי ופגישות דרך הזום בשל מגבלות הקורונה, חזרנו להיפגש פנים אל פנים. הפעם היו אלה Supporters in Campo, ארגון האוהדים האיטלקי, שאירחו אותנו ברומא. לצד ארוחות ערב משותפות, התכנסו נציגי הארגונים השונים לשתף את החוויות המקומיות שלהם בכל הנוגע להתארגנויות אוהדים וניסיונות לקדם את האינטרסים שלנו. גלעד, אחד מנציגינו, אמר בכנס כי הגענו לשם "מתוך אמונה בכך שהכדורגל צריך להיות שייך לאוהדים. הדבר הכי חשוב בהתכנסויות האלו זה ללמוד על מקרי בוחן שונים ודרכים שונות להפוך את הכדורגל לשל האוהדים. צעד אחר צעד".

באופן יותר ספציפי, למדנו למשל על הקשיים של התארגנות כאוהדים באפריקה, על כך שישנה תופעה באנגליה של נטישת אוהדים את הקבוצות הגדולות לטובת קבוצות בליגות הנמוכות בגלל תחושת הקהילתיות שאופפת אותן ועל כך שלמרות שאוהדי אברטון הפסידו במאבק להשארת האצטדיון המסורתי שלהם גודיסון פארק (האצטדיון הגדול הראשון באנגליה) הם הצליחו להבטיח כי המבנים שיבנו בעתיד על הריסותיו ישמשו לפרויקטים לטובת הקהילה המקומית. מצידנו, שיתפנו את סיפוריהם של קבוצות האוהדים הישראליות, כמו המקרים יוצא הדופן של בית"ר נורדיה ושתי קבוצות האוהדים של אשדוד (והשווצנו בתצוגות העידוד של עירוני).

ליעד, אחד מחברי המשלחת וחבר בעמותה של הפועל ר"ג כדורסל, סיכם את הסופ"ש כך: "היה סופ"ש אינטנסיבי ורווי בפגישות מעניינות ומסקרנות יחד עם נציגי קבוצות אוהדים מכל העולם. למדנו על דרכים מגוונות להתמודד עם האתגרים שקיימים במועדונים שבבעלות אוהדים וכולי תקווה שנוכל ליישם אותם כאן אצלנו במהרה ובהצלחה".

מיתר מעירוני אשדוד שנכח בכנס גם כן כתב: "למרות ההנחה הרווחת, הדשא של השכן לא תמיד ירוק יותר. לכל קבוצת אוהדים בכל ליגה בעולם יש את הקשיים, ההתמודדויות והקונפליקטים הפנים ארגוניים. במפגשים מסוג זה אנחנו לומדים על דרכי הפעולה והפתרונות שארגונים מקבילים לנו נקטו ומשתפים אותם בתהליכים שהמועדונים בארץ עוברים. שיתוף הידע והמעורבות המשותפות מקל על המועדונים בפרט ומצעיד את האג׳נדה כולה קדימה".

לאתר של SD Europe אמר מרקו ברונלי, המזכיר הכללי של התאחדות הכדורגל האיטלקית, כי הם "מרוצים מאוד להיות חלק מ-!Fans Matter. הצטרפנו לפרויקט בהתלהבות כי אנו מאמינים שמערכת יחסים מועצמת ומשותפת עם האוהדים עשויה להיות עקרונית עבורנו. יתרה מכך, הפרויקט מייצג דרך חדשנית לייצר הזדמנויות חדשות למועדונים באיטליה לפתח את אופן הניהול שלהם דרך הכשרות מקצועיות".

פאביו גואריני, חבר בוועד המנהל של Supporters in Campo, הוסיף כי "האפשרות להעצים אוהדים בכל איטליה כדי שיהיו מוכנים יותר לניהול המועדון שלהם היא פנטסטית. כפי שאמרתי בתחילת הפרויקט, אנו מרגישים כמו חלוצים. זו הפעם הראשונה ששנה השקעה בעבודתם של אוהדים ברמה המקומית. עכשיו אחרי המגיפה זה הפך לחיוני".

לוקאס אנסטסיאדיס מ-SD Europe סיכם: "אלו שמובילים את המועדונים שלהם לפשיטת רגל, לא רק פינססית, אלא גם ערכית ומוסרית, אומרים שהאוהדים לא צריכים להיות מעורבים בניהול המועדון שלהם. אנו מוכיחים אותם כטועים, כאשר הפרויקט מתייחס לנושא הזה ומבטיח שאוהדים יוכלו לרכוש את הידע לגבי ניהול בר-קיימא של המועדון, חבריו, מתנדביו וקשריו".

בעקבות הכנס, אוליס אילן מארגון האוהדים הספרדי כתב באתר שלהם: "אנו חיים בתקופה של אומללות מוסרית. המודל של כדורגל מסחרי הוא יריב מפחיד אך אנו הולכים להילחם בצורה הטובה ביותר… לאוהדים יש משמעות, ההיפך הוא מתן אור ירוק לתרבות של חוסר אחריות, שם העבודה הקהילתית של פעם מתדרדרת לדבר היחיד המוצע לצעירים שרוצים להרגיש חיים: אלימות, אופנות וצרכנות. מציאות כמו זו של קבוצות אוהדים, בין היתר, מראה שניתן לנהל מועדון בצורה בת-קיימא ואחראית, להעצים את אוהדיו ולתת תקווה לשאר האוהדים שמסתכלים עלינו בחיבה ובציפיות גבוהות".

לסיכום הכנס באתר של SD Europe לחצו כאן.

FANS MATTER

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *