גלעד ניצן:

ברוכים הבאים לפינת חדשות מהעולם הראשונה שלנו. בכל ניוזלטר נפרסם כמה סיפורים מחו"ל על מעורבות אוהדים במועדונים אותם הם אוהדים. אנו מוצאים עניין בסיפורים כאלה מתוך הבנה כי כולנו חלק ממארג אחד של אוהדים ברחבי העולם המנסים לקדם את האינטרסים שלהם בתוך המבנה הסבוך של עולם הספורט המקומי והעולמי. מקווים כי תמצאו בסיפורים שנביא עניין דומה ואולי אפילו תקבלו מהם השראה לפעול בעצמכם.

מעז יצא מתוק

פארסת הסופר-ליג כבר נראית הרחק מאחורינו, אך הסכנה כי בעלי אינטרס כלכלי בכדורגל ינסו להוציא לפועל מהלכים דומים בהמשך עדיין מרחפת מעל הכדורגל האירופאי. בכל מקרה, לפחות דבר אחד טוב כבר יצא מהשערורייה הזו- בניסיון לשכך את זעם האוהדים, הנהלת צ'לסי הודיעה כי החל מהחודש (יולי) שלושה נציגי אוהדים ישתתפו בישיבות הדירקטוריון של המועדון. באתר הרשמי של צ'לסי נכתב כי הנציגים יבחרו באופן דמוקרטי ויורשו להשתתף בארבעה ישיבות הנהלה בשנה כדי להבטיח שרצון האוהדים נלקח בחשבון בתהליך קבלת ההחלטות. אמנם נכתב בהודעה הרשמית כיעמותת האוהדים של וולבס לנציגי האוהדים לא יהיו זכויות הצבעה, אך זו התחלה לפחות.

עוד בגזרת הפרמיירליג: ארגון האוהדים של וולבס שנקרא מ-2006 "פרלמנט האוהדים" החליט לבצע טרנספורמציה לעמותת אוהדים דמוקרטית בשם "וולבס 1877". העמותה תמשיך את שיתוף הפעולה והדיאלוג של הארגון הקודם עם הנהלת המועדון בכל הנוגע למחירי כרטיסים, תלבושות השחקנים, אופרציה באצטדיון ועוד. השינוי נועד להפוך את הארגון לעמותה שקופה ופתוחה לכל שנציגיה נבחרים באופן דמוקרטי וכך מבטאים היטב את הלך הרוח של הקהל.

בעלות קהילתית באנגליה

מגפת הקורונה והמשבר הכלכלי שהביאה עמה הדגישו את הצורך במעורבות ובעלות אוהדים במועדונים בהם הם תומכים. ההבנה הזו ככל הנראה חלחלה היטב באנגליה. עוד לפני כן, באפריל האחרון אוהדי מונפלייה וילה (Montpelier Villa) מהעיר ברייטון (לא מצרפת!) קיבלו את זכויות הניהול על המועדון שהפך רשמית לקבוצת אוהדים. הקבוצה תשחק בעונה הקרובה בשלב השישי של הליגות החובבניות באנגליה ב-Southern Combination Division One. חודש לאחר מכן הצטרפו אליהם אוהדי דאנסטייבל טאון (Dunstable Town) שמשחקים בשלב החמישי של Spartan South Midlands Premier Division החובבנית. אחרי שנים של חוסר יציבות כלכלית, הנהלות שני המועדונים הביעו את שביעות רצונם מהמהלך שנועד להבטיח את קיום המועדון שהוא הקהילה עצמה עבורם. שני המועדונים מצטרפים לרשימה ארוכה של קבוצות אוהדים באי הבריטי, המוכרות מביניהם הן ווימבלדון ויונייטד אוף מנצ'סטר. לרשימה המלאה של קבוצות אוהדים בבריטניה לחצו כאן.

עתיד 50+1

כולם יודעים כי בגרמניה מונהג חוק המחייב את כל המועדונים להיות בבעלות רוב של עמותת אוהדים. החוק נועד מצד אחד למנוע מצב בו בעלים פרטי יתעדף רווחים על פני רצון האוהדים ומצד שני לשמר את המבנה הדמוקרטי של הכדורגל הגרמני. המודל הזה הוא זה שמייצר את רמת הכדורגל הגבוהה שאנחנו רואים בליגה ובנבחרת הגרמנית באופן קבוע והוא כמובן פופולרי מאוד בקרב האוהדים הגרמנים. בחודש מאי האחרון, משרד הקרטלים הגרמני (המקבילה של רשות התחרות בישראל) הודיעו כי מבחינתם אין כל בעיה מבחינת חוקי הגבלים עסקיים ותחרות עם המודל של 50+1 ולכן הוא מוצדק. לא זאת בלבד, להערכתם ההחרגה שקיימת במודל שכן מאפשרת לבעלים פרטיים להשתלט על המועדון כולו היא הבעייתית והיא זו הפוגעת בתחרותיות של הענף. ההחרגה מאפשרת לאיש עסקים פרטי או חברה פרטית להשתלט על כל מניות המועדון במידה והשקיעו בו במשך 20 שנים ויותר, כמו במצב של לברקוזן, וולפסבורג והופנהיים. בעקבות הקביעה הזו מסתמן כי מנהלת הליגה הגרמנית נערכת לביטול ההחרגה הזו, מה שיאלץ את שלושת המועדונים הללו לעבור למודל של 50+1 כמו שאר המועדונים בבונדסליגה.

עוד בגזרת 50+1: עמוד הפייסבוק פוסבאל (מומלץ לעקוב!) מוסיף כי "ארגון פרו-פאנס (Pro Fans), אחד הקולקטיבים המשמעותיים של ארגוני אוהדים ואולטראס בגרמניה, קורא לבטל את רישיון המשחק של כדורדשאספורט לייפציג. הטענה המרכזית היא, שאם וכאשר חוק ה-50+1 ישאר בתוקף, אזי יש גם לאכוף את התקנה במועדונים ואגודות שמצאו דרך חוקית לעקוף את ההתנהלות הדמוקרטית, שלה מחויבות כל אגודות החברים בגרמניה. כפי שהסברנו בעבר, תאגיד משקאות האנרגיה רד בול הקים אגודת חברים ואיפשר בתחילה רק לעובדי התאגיד להצטרף לאגודה, כך הבטיח לעצמו שליטה מלאה על מועדון הכדורגל. כיום יכולים להצטרף לאגודה חברים אך רק ל-21 מהם ישנה זכות הצבעה. כל בעלי זכות ההצבעה הם עובדי התאגיד או כאלו שמקושרים אליו עיסקית."

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *