שינוי חברתי באמצעות כדורגל

"מיליארדרים מתים על יפניות עם חולצות של דייויד בקהאם" –שינוי חברתי באמצעות כדורגל -12 מפגשים הכדורגל משך את הכסף, הכסף בעט את הכדורגל. אז איך בכל זאת יכול הכדורגל לשמש כלי לשינוי חברתי?   פעם היו קבוצות כדורגל. הקבוצות היו בית לאוהדים שהקימו אותן ודרך עבורם לייצר זהות ותחושת קהילה. המשחק עצמו היה לא יותר מכלי במימוש החוויה הזאת. אבל הודות לפופולאריות העצומה שלו, לחוויית ההמונים ולמשיכה של סכומי כסף בלתי נתפסים אליו כתוצאה מכך, הפך הכדורגל לכלי נבואי המשקף במדויק תהליכים כלכליים וחברתיים. בעבר כבר השתמשו משטרים פוליטיים שונים בכדורגל לקידום אינטרסים שלטוניים. לאט ובהדרגה הפך הכדורגל להמחשה מדויקת להיותו של הקפיטליזם האלים רודנות קולוניאליסטית לשמה. בתהליך אבולוציוני השחית הכסף את מה שהיה הכדורגל במקור – בית לאוהדי הקבוצות – והעלים את הזהות. אוהדים נשבו בתפיסה שכסף שווה הצלחה והצלחה המהות. אבל הכסף לא טוב לכדורגל, אלא לאלה שיש להם אותו. אלה שיש להם, אומרים שבלי כסף אין כדורגל. ככה נראה מעגל הקסמים של הגלובליזציה. הקורס מבקש להשתמש בכדורגל כאנלוגיה לחיים בעידן של כסף גדול ולהיותו של הקפיטליזם האלים הקולוניאליזם המודרני. אבל לא פחות חשוב מזה, הוא מבקש לשרטט את האלטרנטיבה לחיים בעידן כזה, שמחייבת התאגדות ומעורבות אזרחית ככלי לשינוי חברתי.

  תכנית הקורס:   28.10.09: מבוא – "מיליארדרים מתים על יפניות עם חולצות של דייויד בקהאם": על מה בעצם נדבר בקורס? האם יבוא יום ואוהדים יחליפו קבוצות? איך ייראה עולם הכדורגל בשנים הבאות? ולמה בעצם התכנסו כאן?/חיים שדמי   4.11.09: "ממשחק לסחורה" – סקירת השינויים המבניים בכדורגל הישראלי מהקמת הקבוצות ועד ימינו/ פרופ' אמיר בן-פורת   18.11.09: איפה האוהדים בארץ בסיפור הזה – סיפורו של ארגון "היציע" והלוחם הדון קישוטי שי גולוב/שי גולוב, יו"ר ארגון "היציע"   25.11.09: המצב המשפטי בארץ – מהו המעמד המשפטי של קבוצת כדורגל, מי הם הבעלים האמיתיים על פי חוק של קבוצות כדורגל ומהו מעמדו המשפטי של האוהד/עו"ד דור ליאונד   02.12.09: מהנעשה בעולם – מודלים של בעלות מהעולם והמודל הגרמני/אלון זנדר   9.12.09: מה באמת קורה בעולם: כלים משפטיים בינלאומיים, מעמדו המשפטי של הכדורגל בעולם ומגמות כלליות בכדורגל הבינלאומי שאנחנו החגבים מרגישים אותן בדיליי של הרבה זמן/עו"ד אפרים ברק, שופט בית הדין הבינלאומי העליון לענייני ספורט (CAS).   16.12.09: סיפורה הכואב של אימפריית העבר ספורטינג ליסבון ששקעה במצולות רק כי ויתרה על חוט השדרה שלה, ומה עושים אוהדי הקבוצה כדי להציל אותה/ שי גולוב, יו"ר ארגון "היציע" וחבר הוועד המנהל של התאחדות האוהדים האירופית. 
  23.12.09: המצב באנגליה ומגמות בעולם – לאן אנחנו הולכים/המלך אבי מלר והאנתרופולוגית ד"ר שלומית גיא

30.12.09: קבוצת כדורגל היא לא ביזנס להרוויח ממנו – כמה סכומי הכסף מתגלגלים, איפה הם מושקעים; מה קורה בארץ; מה מביא בעלי הון לכדורגל; ומי הם הכוחות הפועלים מאחורי הקלעים והמשפיעים באמת על הכדורגל/טל וולק, עורך מדור הספורט בעיתון "גלובס"   06.01.10: רוחות של שינוי – העולם מתעורר, עוד ועוד יוזמות פרטיות של קבוצות אוהדים (כולל מישראל) וסיפורו של ארגון ה"supporters direct"/שי גולוב וחיים שדמי.   13.01.10: עידן התמימות – מלחמתו הצודקת של ד"ר חיים היימס להביא את מודל ברצלונה להפועל באר שבע ועיוורונם של אוהדי הקבוצה; מקרה מבחן ללמוד דרכו על טעויות של קולגות/ד"ר חיים היימס   20.01.10: יוזמות חברתיות בארץ – על מה ולמה? פאנל פורמטים למעורבות אוהדים ודיון בשאלה האם נכון יותר לגבש פורמט פעילות אחיד לכולם?/אסף אייל עו"ס ויו"ר עמותת "פועלים באדום" על מעורבות אוהדים בקהילה שלא נעצרת רק בספורט; אסף שונשיין, חבר מועצת עיריית פתח תקווה: איך הוקמה מחלקת הכדוריד של הפועל פתח תקווה; מעיין כץ, מכבי תל אביב כדוריד; ואוריה בראונשווייג, הפועל קטמון.   שיעור מסכם ואחרון 27.01.10: מה הבנו ולאן צריך ללכת מכאן? – סוגרים מעגל: הצורך להתאגד הוא הדרך היחידה לעמוד מול הכסף הגדול, כבודדים לא נשיג כלום. אירוע סיום העונה של קורס הפרו הראשון לאוהדי הכדורגל, העלאת מחזה פרי עטם של חניכי הקורס ובכיכובם והקרנת הסרט "יש לי קבוצה להציל"/חיים שדמי ושי גולוב   *ייתכנו שינויים במועדי ההרצאות       רכז הקורס: חיים שדמי מועד:  ימי רביעי, 19:00-21:00 שיעור ראשון: 28/10/09

השאר תגובה