שולחן עגול: מחקרי כדורגל כדורגל וחברה בישראל

ב- 1 ליוני בין השעות 10:30-13:30, יערך בפקולטה לניהול ע"ש רקנאטי באוניברסיטת תל אביב, קומה ד', חדר 430 שולחן עגול ובו יוצגו חמישה מחקרים של חוקרי המכון לטכנולוגיה וחברה העוסקים בכדורגל הישראלי. המחקרים עוסקים במגוון נושאים הקשורים לכדורגל וחברה: הכשרת ילדים למשחק, מודלים של תשלום שכר שחקנים, אלימות, יחסים כלכליים בין שחקנים יהודים וערבים, רכישת נאמנות למועדון הכדורגל.  מטרת השולחן העגול להציג את מחקרי המכון בפני העוסקים בנושא ולקבל את המשוב למחקר מאנשי השטח.

הנכם מוזמנים!

10:30-   התכנסות

10:45-  פתיחה: ריקי שפרינצק- מנהלת המכון לטכנולוגיה וחברה

אלונה ברקת– יו"ר המכון לטכנולוגיה וחברה

11:00-  שולמית גיא: על אקדמיות כדורגל.

מגיב: ויקו חדד, מאמן ומנהל מרכז הספורט באוניברסיטת בן גוריון.

שלומית גיא: 'מודל לניהול מחלקות נוער על פי המודל האנגלי עם אדפטציה לישראל'. שולמית גיא תציג את המחקר שלה שנערך באחת מן האקדמיות לנוער באנגליה. האנגלים כידוע, מקדישים זמן רב ואיכות רבה בהכשרת שחקני הכדורגל שלהם והתוצאה מול עינינו. על סמך הממצאים של המחקר הזה היא מציעה התאמה לישראל – מה ניתן ללמוד ולעשות מן הידע האנגלי אצלנו בתחום – הכשרת ילדים למשחק הכדורגל — שעדיין חסר בו ידע .

11:30-  איתי שרוני; תמריצי שכר לכדורגלנים.

מגיב: אורי שילה, מנכ"ל התאחדות לכדורגל.

איתי שרוני. 'השפעת תמריצי שכר על היכולת המקצועית של כדורגלנים'. איתי יציג דגמים שונים של מתן שכר ותמריצים לשחקני כדורגל ואת הקשר של אלה ליכולת המקצועית של השחקן בשדה. המחקר שלו מציע כמה השערות המערערות על הנחה המקובלת בדרך כלל כי כגודל השכר כך גם הביצוע בשדה. איתי מציע דגמים אפקטיביים יותר שבאמצעותם ניתן להדק את הקשר בין שכר לביצוע במגרש.

12:00-  בני נוריאלי: יזמות כלכלית שחקנים יהודים וערבים.

מגיב: דר' חאליד ערער, מרצה בבית ברל.

בני נוריאלי: 'קשרים חברתיים בין שחקני כדורגל ערבים ויהודים'. בהקשר מסוים למחקר על האלימות, בני מציג ממצאי מחקר על היחסים החברתיים והכלכלים בין שחקנים יהודים וערבים. מסתבר כי לשיתוף הפעולה בכדורגל יש אפקטים נוספים המתגלים בהמשך השותפות בין השחקנים מחוץ למגרש המשחקים וגם אחרי פרישתם. ממצאי המחקר יכולים להציע כיוון למחשבה ועשייה באשר לחיזוק היחסים בין יהודים וערבים בישראל.

12:30- טלי פרידמן:  חוסן של אוהדים,

מגיב: שי גולוב יו"ר "היציע"- ארגון האוהדים הארצי.

טלי פרידמן: "ככה בונים חומה' דבקותם של אוהדי כדורגל בקבוצתם'. המחקר של טלי בוחן באופן מעמיק את ההנחה כי הדבקות של האוהדים בקבוצה היא אינטנסיבית ותמידית, וכי לא ניתן להחליפה. טלי מנסה לברר מה הם הגורמים האישיים והחברתיים המייצרים והתומכים בדבקות זו. ממצאי המחקר עשויים לסייע למנהלי הקבוצות ולהתאחדות לכדורגל לגייס אוהדים ולשמור עליהם לאורך זמן כאוהדים חיוביים—כאלה שדבקותם הרבה אינה יוצרת אנטגוניזם למועדון.

13:00- סמדר שרון:  אלימות אוהדים.

מגיב: דר' שפר אורי, ראש מנהל הספורט במשרד התרבות והספורט.

סמדר שרון: 'אלימות בכדורגל הישראלי'. סמדר תציג את הממצאים שנאספו באמצעות ראיונות של אוהדי כדורגל ממועדונים שונים. המחקר שלה מתמקד באופן שבו האוהדים מגדירים ומגיבים לאלימות. מחקר כזה הוא אחד מן המעטים מאוד שנערכו בישראל אי פעם, וממצאיו עשויים לספק תובנות לאופן שבו ניתן לצמצם את האלימות במגרשי הכדורגל.
13.30- דברי סיכום: פרופ' אמיר בן-פורת.

השאר תגובה