קצין קשר לאוהדים – כבר כאן!

מתוך סעיף 35 – קצין קשר  לאוהדים 

  1. המבקש רשיון חייב למנות  קצין קשר לאוהדים.
  2. קצין הקשר להשתתף בקביעות בישיבות הנהלת המועדון, ולעבוד בשיתוף פעולה של המועדון על סוגיות בטיחות וסוגיות הנוגעות הנגזרות מכך.

 על פי סעיף 35 של אופ"א בתקנות רישוי  והפייר פלי הפיננסי מ-2010, מועדונים ברחבי אירופה יידרשו למנות קצין קשר לאוהדים (SLO) לפני תחילת עונת 2012/13, כדי להבטיח שיח תקין ובונה עם האוהדים שלהם. דרישה זו של אופ"א במסגרת הרישוי שלה (אליו מחוייב כל מועדון הנרשם לתחרויותיה) מהווה ציון דרך משמעותי, בכך שהיא תומכת ומדגישה את החשיבות בעיני אופ"א לדיאלוג ותקשורת בין המועדונים לאוהדים.

סעיף 35 הוא תוצאה של שיחות ארוכות בין הגוף המנהל של הכדורגל האירופי (אופ"א) והספורטרס דיירקט. פיתוח הקונספט של קצין הקשר לאוהדים נדון בהרחבה בכנס אוהדי הכדורגל האירופאי (FSE) ב2009 בהמבורג. הפרויקט זכה לאישור מלא של ההתאחדויות החברות בועדת הרישוי של אופ"א בעונת 2009/10. אופ"א מינתה את הספורטרס דיירקט כגוף המנחה בשטח ליישום הפרויקט.

הפרויקט אמור להבטיח שקולם של האוהדים ישמע במועדונים שלהם ברחבי אירופה. לעתים קרובות מדי, מועדונים ואגודות ספורט מקבלים החלטות המשפיעות על האוהדים מבלי לשתף אותם בתהליך קבלת ההחלטות או להקשיב לדעותיהם. קצין קשר לאוהדים בתוך המועדון יהווה צעד משמעותי לתיקון המצב.

סעיף 35 מציג את המטרות הבאות:

  • להקים רשתות של קציני קשר לאוהדים ברמה הלאומית והאירופית כדי לקדם שיתוף ידע ופרקטיקות מוצלחות, לשפר את היחסים בין בעלי העניין השונים, ובמיוחד בין האוהדים לבעלי/מנהלי המועדונים ולרשויות הביטחון והאבטחה השונות.
  • כמו גם להבטיח רמה מינימלית של זרימת תקשורת בין המועדונים לאוהדים בכדי להפחית את הסבירות לפגיעה בזכויות האוהדים.
  • לשפר את יכולת האוהדים לתת משוב לתהליכי קבלת ההחלטות של המועדונים, ולהעביר את חשיבותם העצומה למועדון.
  • לספק תמריצים לקבוצות אוהדים לא מאורגנות מבסיס האהדה של המועדון, לבוא ולהביע את דעותיהם יחדיו.  בסיס אוהדים מאורגן יותר (כמו עמותת אוהדים דמוקרטית), יהיה בעל ערך מוסף, וקצין הקשר לאוהדים יאפשר לקול הזה להישמע.

הספורטרס דיירקט אשר החל את פעולתו באנגליה קיבל גיבוי גם מקומי למהלך של הטמעת סעיף 35.  ועדת החקירה הפרלמנטרית לנושא הכדורגל של ועדת התרבות, התקשורת והספורט מסרה כי "הממשל האנגלי מאמין כי כל מועדון חייב למנות קצין קשר לאוהדים שיהיה מסור לתפקידו".

הפרוייקט נכנס עתה לשלבו השני, בו הספורטרס דיירקט מבצעים הדרכה להתאחדויות השונות באירופה. קציני הקשר של ההתאחדויות אמורים להעביר את ההכשרות לקציני הקשר שהקבוצות ימנו. סדנא ראשונה התקיימה בברלין במהלך חודש אוקטובר, בה השתתפה גם האחראית הישראלית על הפרוייקט.

הפרוייקט הינו פתח אפשרי לשינוי משמעותי ביותר ביחסים בין המועדונים לאוהדים. בהצלחה לכולנו!

השאר תגובה