לא עוזבים את הבית – שומרים על המכתש

קיצור תולדות המכתש:

חברת "עמלינו", חברת בת של ההסתדרות שתפקידה למכור נכסי הסתדרות בגוש דן, מכרה את המכתש בסוף שנות השמונים לחברת גני דולינגר בבעלות הקבלן דולינגר במחיר נמוך מערכו וללא מכרז. בהמשך נוצרה שותפות וגני דולינגר הפכה לחלק מיורוקום נדלן שבבעלות אלוביץ'. לפני כמה שנים נפרדו הדרכים בגלל סכסוך והמכתש עבר לבעלות המלאה של יורוקום והיא בעלת השטח כיום. בעלי השטח החדשים החלו לאט לאט לקבוע עובדות בשטח, כשבאמצע שנות התשעים הוקם קניון קטן על מגרש החנייה שבעורף המכתש. בהמשך נעזרו בעלי הקרקע  בראש עיריית גבעתיים דאז אפי שטנצלר כדי לשנות את התב"ע (תוכנית הבניה העירונית) של השטח בו נמצא המגרש – משימוש כמגרש ספורט לשטח מגורים. מאוחר יותר סייע ראש העיר להגדיל את מספר יחידות הדיור בתוכנית הבניין על המקום. עד היום ישנם מספר סימני שאלה גדולים –  אין מידע על גורל הכסף שקיבלה חברת "עמלינו" עבור המכירה, ואפי שטנצלר, ראש עיריית גבעיים שטוען עד היום כי הוא לא חתם על שינוי התב"ע.

כתבה אודות המכתש

בהמשך נעשו נסיונות לפנות את יתרת השטח ולהוציא את המועדון הפועל רמת גן מהמקום. ב-2001 חתמה הנהלת הקבוצה על הסכם פינוי תמורת כמיליון דולר בלבד, סכום שרק חלקו הקטן הגיע לקופת המועדון. החתימה שבדיעבד פגעה קשות בקו ההגנה המשפטי של הפועל ר"ג בהמשך המאבק. ירון קוריס שקיבל את הקבוצה לפני כ-4 שנים וניסה לעשות משהו, כשטען כי בידיו מסמכים המוכיחים כביכול את הונאת המכתש.  אך לבסוף הוא קיבל את דעת המשפטנים שטוענים שהסיפור אבוד וכי עדיף לחלץ סכום נוסף מבעלי הקרקע תמורת הפינוי, בכדי לדאוג לקבוצה לבית חדש למועדון. בסוף 2009 נחתם הסכם בוררות בין הצדדים ועל פיו נקבע שהקבוצה תקבל 3 מיליון שקל נוספים ותפנה את המכתש עד 31.6.2010.

בנקודה זו יוצאים אוהדי הפועל רמת גן למאבק על חיי המכתש בטענה כי כל העיסקה מלכתחילה לא הייתה כשרה.  הם דורשים חקירה של המשטרה ושל מבקר המדינה ובמקביל לוחצים על ראש עיריית גבעתיים לשנות את תב"ע המגרש בחזרה ממגורים לספורט, ומבעלי הקרקע שאול אלוביץ' הם מבקשים להניח את המכתש לנפשו. המאבק כולל שלל פעילויות, כגון עצרת מרכזית, הפגנות מול בית יורוקום,  מפגשים עם תושבי שכונת בורוכוב בה שוכן המכתש ועוד.

הבוקר (13.5) פורסם שאלוביץ מנהל מו"מ למכירת המכתש לחברת תדהר כשאלון ליברמן יהיה כנראה מי    שימונה לבניית קבוצת רכישה שתגור במגדלים. לפני חודש כשהגיע אליו נציג מטעם אוהדי הפועל ר"ג כדי לקנות ממנו את המכתש הוא זרק אותו מכל המדרגות ואמר שאין על מה לדבר. עכשיו מסתבר שיש על מה לדבר או יותר מדויק- יש על כמה לדבר. אז כדי שהמחיר המדובר ירד (130מליון ש"ח) , וכדי שאלוביץ' יבין שהוא צריך "לרדת" גם אלינו ולדבר איתנו עם קהילת אוהדי הפועל רמת גן אנו מבקשים מכם:

תכתבו אליהם, ספרו להם בדיוק למה לא כדאי להם לקנות את המכתש, מה בדיוק קורה למי שכבר ניסה בעבר לשים עליו יד ולחלל את המקום שנבנה ע"י תושביה הראשונים של שכונת בורוכוב, ונגנב מהם ע"י מנהל מקרקעי ישראל וההסתדרות.אל תפחדו מהם ומאף כריש נדל"ן. זכותנו להביע את דעתנו ולמחות בדרך חוקית נגד העיסקה.

קישור לאתר תדהר

המכתש חייב להישאר מגרש כדורגל, למען קהילת האוהדים.זה ייעודו וזה גורלו.

המידע באדיבות שלמה מן וירון בר לב

השאר תגובה