כנס האוהדים השני 26.3.15

ביום 26.3 התכנסו במכללה האקדמית נתניה אוהדי הכדורגל מכל רחבי הארץ לכנס השנתי השני של אוהדי כדורגל בישראל, אשר אורגן במשותף על ידי היציע, ארגון הגג בישראל של עמותות האוהדים, ועמותות האוהדים הפועל קטמון ירושלים, עמותת "האדומים" של הפועל תל אביב, ובסיוע עובדים סוציאלים קהילתיים וסטודנטים לעבודה סוציאלית באוניברסיטה העברית בירושלים. יותר מ-150 אוהדים ייצגו כ-20 קבוצות ומועדונים, ביניהם מכבי אשדוד, הפעל אשדוד, הפועל "רובי" חיפה, מכבי חיפה, הפועל עפולה, מכבי נתניה, הפועל כפר סבא, בני סכנין, בית"ר 'נורדיה' ירושלים, מכבי תל אביב, הפועל תל אביב ועוד.

הכנס שאורגן כולו על יד אוהדים נערך בחסות הטוטו ו'מדינת הכדורגל' ובשיתוף ארגון האוהדים האירופי Supporters Direct. הכנס חולק לארבעה חלקים.

החלק הראשון כלל התכנסות, תערוכת צילומים של 'כדורגל שפל' ודברי פתיחה. ראשון הדוברים היה  יו"ר היציע, שי גולוב שאמר "בשנה שחלפה גדלה כמות המועדונים אשר מנוהלים על ידי האוהדים שלהם. אנחנו צריכים להמשיך ולנצל את המומנטום ולפעול כדי שמספר זה יגדל בשנה הבאה". לאחר מכן דיבר אלי פסטמן, יו"ר עמותת האדומים שאמר "אני מאמין במעורבות האוהדים וחושב שזהו העתיד של הספורט, מכיוון שהספורט שייך לאוהדים". הדובר האחרון במושב הפתיחה היה מוטי נייגר, דיקן בית הספר לתקשורת במכללה האקדמית נתניה שהסביר  כי "אוהדי ספורט אינם רק צופים מן הצד או מופיעים כהערות עוינות בפנקסים של שופטים או בכותרות העיתונים. אוהדי הספורט הם גורם חיובי עם השפעה עצומה על המשחק ועל החברה בכללותה." נציגי ארגון Supporters Direct Europe בן שייב ולוקאס אנאסטאסיאדיס, אשר הוזמנו גם הם לומר את דברם חלקו עם המאזינים את ההתנהלות המוצלחות באירופה של פרויקט קצין הקשר לאוהדים. כמו כן, הם הדגישו את ההשפעה החיובית שיש לדיאלוג בין ארגוני האוהדים הארציים לגופי שלטון ומוסדות הספורט על המשחק

המושב השני נפתח בהרצאתו של אוריאל דסקל, עורך הספורט של כלכליסט שסקר את מגוון המודלים של בעלות אוהדים באירופה ויוזמות אוהדים מרחבי העולם. סיכום ההרצאה הוא "שברור  לכולם כי ייתכנו מספר מודלים לבעלות ושותפות אוהדים, אך מה שחשוב באמת בסופו של יום זו התנהלות מקצועית של אוהדים הפועלים תחת תוכנית מאורגנת באופן מקצועני".

המשך המושב כלל פאנל מקצועי בהנחיית יונתן כהם מערוץ הספורט בו השתתפו נציגים מעמותות אוהדים שונות אשר נושאים באופן חלקי או מלא באחראיות לניהול המועדונים שלהם, דוגמת הפועל קטמון ירושלים, הפועל תל אביב, בית"ר 'נורדיה' ירושלים, מכבי חיפה, הפועל  'רוב שפירא' חיפה והפועל כפר סבא. נציגי העמותות  חלקו פרטים ואבחנות חשובות על הנסיבות שהובילו אותם לקבלת אחראיות על המועדונים שלהם ובנוסף שיתפו את קהל המאזינים בתובנות על צמתים חשובים ואבני דרך קריטיות בתהליכים אלו.

החלק השלישי  שכלל פאנל מומחים ומרצים בנושא שקיפות  פיננסית ומחירי כרטיסים התייחס לנושאים ייחודיים הנוגעים לספורט בישראל.  תוצאות הקמפיין להורדת מחירי כרטיסים למשחקי כדורגל, והסיבות שהובילו את אותם אוהדים לפתוח במהלך. הקמפיין נוהל בידי עמותות האוהדים ואוהדים עצמאיים ואף נתמך בידי מועדונים מסוימים. המשך החלק השלישי כלל פאנל ייחודי בו הוצג  לראשונה דו"ח לדוגמה על תזרים הכנסות של מועדון הכולל בין היתר זכויות שידור, חסויות, מכירת כרטיסים וכד. הודגמה חוסר השקיפות והבהירות בנוגע להכנסות, השימוש בכספי המועדון והאם כלל השימוש בכספים אלו נעשים לטובת המועדון והקהילה שלו.

במושב הרביעי והאחרון, הוא הפאנל המסכם של הכנס השתתפו בארי בן זאב, יו"ר הפועל תל אביב וחבר הוועד המנהל של עמותת האדומים, אורן חסון, מנכ"ל מנהלת הליגה , איתמר צ'יזיק מנכ"ל מכבי חיפה, עו"ד רועי דניאל מנכ"ל מכבי נתניה, זוהיר בהלול חבר כנסת ממפלגת העבודה,  ד"ר שלומית גיא חוקרת בתחום סוציולוגית הספורט ואוריאל דסקל מכלכליסט. הפאנליסטים השיבו לכל השאלות שהופנו אליהם על ידי המנחה ולאחר מכן ענו בפתיחות על שאלות שהופנו מקהל המשתתפים.  בנוסף חלקו הפאנליסטים עם הקהל את דעותיהם בנושא כדורגל, ההיגיון שעומד מאחורי החלטות מסוימות שקיבלו, דאגתם והצעותיהם לשיפור עולם הספורט בארץ ועוד.

ח"כ זוהיר בהלול פתח בתמיהה באומרו: "מדוע אין שקיפות בעולם הכדורגל? ישנם אנשים מפוקפקים המוערבים בעולם הכדורגל ואיש אינו יודע מדוע. לאנשים יש את הזכות לדעת וזוהי חובתנו לגלות זאת. אנו צריכים לכונן ועדת חקירה כדי לנגוד את התערבות העולם התחתון". עו"ד רועי דניאל הסביר כיצד הגיעה קבוצתו מכבי נתניה למצב המשברי בו היא נמצאת היום ומהן תכניות המועדון לשנה הבאה. המשתתפים הביעו את דעתם במגוון רחב של סוגיות הנוגעות למעמד האוהד בישראל נכון לשנת 2015.

הנושאים שעלו לדיון היו: העובדה שבעלי הקבוצות אינם נוקטים שקיפות ולא מפרסמים ברבים את תקציבי הקבוצות שלהם (למעט בעלי הפועל פ"ת שחשף את הנתונים של קבוצתו ואנו מברכים אותו על כך). בנושא זה אמר אורן חסון שהחל מחודש יוני 2015 יחויבו כל בעלי הקבוצות בשקיפות. נושא נוסף שעלה לדיון הוא נושא הענישה הקולקטיבית בדמות עונשי רדיוס וסגירת שערים שעדיין קיימים בספורט הישראלי. ד"ר שלומית גיא הפנתה לעבודה שנעשתה באנגליה בנושא. נושאים נוספים שהועלו לדיון הם: מדוע מאשרים לבעלי קבוצות שנושאים בהרשעות פליליות להיות בעלים של מועדוני כדורגל בישראל. מנכ"ל המנהלת אורן חסון עדכן בנושא זה שאלי טביב בעלי בית"ר י-ם אינו מייצג יותר את קבוצתו במנהלת (אבל עדיין הבעלים בפועל). כמו כן עלו הנושאים – מהו תפקידה של הבקרה התקציבית בייצוב מועדוני הכדורגל. מדוע אין כל התייחסות מצד הגורמים שמנהלים את ענפי הכדור בארץ ומצד גורמי האכיפה לנושא ההימורים הבלתי חוקיים, הטיית משחקים וחדירת ארגוני פשע לספורט הישראלי. וככלל, מהו תפקידם של אוהדי הכדורגל בהיותם מקור הקיום העיקרי של הענף  בקידומו של הכדורגל והפיכתו למוצר איכותי שקוף והישגי, ומהם תפקידיהם של מוסדות המשפט האכיפה וספורט בישראל למיגור התופעות שמעיקות על הספורט הישראלי ובהם עסקנות יתר, אלימות, גזענות וכו'.

השאר תגובה